Ogłoszenia duszpasterskie
III Niedziela Wielkiego Postu

1. Rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne, które głosi Ks. Marek Dziewiecki z diecezji radomskiej. Otoczmy Księdza Rekolekcjonistę oraz wszystkich uczestników rekolekcji tu w kościele i korzystających przez łącza internetowe serdeczną modlitwą o dobre owoce.  Porządek rekolekcji  jest wywieszony w gablocie ogłoszeń i na drzwiach kościoła oraz umieszczony na stronie internetowej. Informujemy, że w czasie rekolekcji czyli od poniedziałku do środy włącznie – pierwsza Msza święta będzie o godz. 6.00 rano. Na zakończenie rekolekcji, czyli w środę złożymy na tacę dar wdzięczności wobec Księdza Rekolekcjonisty.

2. Zapraszamy dzisiaj po Mszy świętej wieczornej na naukę rekolekcyjną wszystkich młodych z naszej parafii, zwłaszcza tych studiujących i pracujących. Niech to będzie czas, który dacie Bogu, ale przede wszystkim sobie samym. Warto skorzystać z tej szansy i okazji, którą daje nam sam Bóg. Natomiast w dniu jutrzejszym zapraszamy wszystkich Chorych i Cierpiących na godz. 15.00 na Mszę świętą z nauką. 

3. Przypominamy, że nabożeństwa pasyjne w naszym kościele odprawiamy: Drogę Krzyżową w piątek o 15:00 i 17:30 oraz w sobotę dla dzieci o 9:00, natomiast Gorzkie Żale w niedzielę o 15:00. W ramach rekolekcji zapraszamy również w środę na godz. 17.00 na dodatkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

4. Członkowie Parafialnego Oddziału Caritas rozprowadzają baranki i paschaliki wielkanocne. Minimalna ofiara to 8 zł. W niektórych sklepach będą również kosze ze znakami CARITAS, do których będziemy mogli składać żywność dla potrzebujących.

5. Spotkanie dla ministrantów i lektorów w czwartek po wieczornej Mszy świętej, natomiast dla aspirantów w sobotę po Drodze Krzyżowej o 9:30.

6. Spotkanie dla Dziewczęcej Służby Maryjnej w piątek o godz. 17.00 w salce Kubusiów. Zapraszamy również na to spotkanie wszystkich chętnych – chłopców i dziewczęta, którzy chcieliby śpiewać podczas Mszy świętych niedzielnych o godz. 11.30.  

7. Przypominamy o zapisach na wyjazd w Niedzielę Palmową do Myślenic na Misterium Męki Pańskiej. Koszt wyjazdu to 50 zł. Zapisy w zakrystii lub u Ks. Grzegorza.

8. Bóg zapłać za ofiary składane dziś na ostatnią już ratę za nasz instrument organowy. Dziękujemy za ten wielki wysiłek finansowy tylu rodzinom, dzięki którym, tylko własnymi środkami  przywróciliśmy historyczne piękno ponad dwustu dwudziestoletniej szafy organowej, w którą wmontowaliśmy nowy dwudziestogłosowy instrument. W tej chwili rozpoczynamy realizację nowego projektu renowacji naszego kościoła z zewnątrz. Napisaliśmy projekt. Uzgadniamy dokumenty z Konserwatorem Zabytków. Napisaliśmy też prośbę o uruchomioną w ostatnich miesiącach dotację rządową, w porozumieniu z władzami Tuchowa i Radą Duszpasterską. Chcemy również wyremontować mur wokół kościoła.

Ogłoszenie społeczne:
W środę 15 marca o godz. 17.00 w Tuchowskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie Burmistrza Tuchowa z mieszkańcami osiedla Tuchów Lewobrzeżny. Wśród tematów zebrania: sprawy bezpieczeństwa publicznego, sprawozdanie Rady Osiedlowej, podział subwencji na 2023 rok, przedstawienie budżetu Gminy i sprawy bieżące. Szczegóły na tablicy ogłoszeń.

10. W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy w drodze do wieczności + Elżbietę Witek. Polećmy jej nieśmiertelną duszę Bożemu Miłosierdziu.

OŚWIADCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI
METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY

Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.

W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.

Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu. To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tuteladla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa. Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.

Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.

Warszawa, 9 marca 2023 roku
✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski