Poniedziałek Wielkanocny
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
- Trwamy w oktawie uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Z tej racji w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
- Nowenna przed świętem Bożego Miłosierdzia codziennie o godz. 17:45.
- W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W pierwszy czwartek będziemy modlić się o powołania do służby Bożej w Kościele na Mszy św. wieczornej i adoracji Najświętszego Sakramentu.
- W pierwszy piątek możliwość spowiedzi od godz. 14:30 oraz od 17:30. Dodatkowa Msza św. o 15:00. Na Mszę św. o 18:00 zapraszamy kandydatów do bierzmowania z kl. 8 i ich rodziców. Ofiary na tacę w tym dniu są przeznaczone na misje.
- W pierwszą sobotę nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi rozpocznie się Mszą św. o 18:00, następnie modlitwa różańcowa i adoracja. W pierwszą sobotę nie będzie odwiedzin chorych w domach, gdyż odbyły się one tuż przed świętami.
- Przyszła niedziela to święto Miłosierdzia Bożego. To patronalne święto Caritas. Z tej okazji będzie zbiórka do puszek na Caritas diecezji tarnowskiej. Zamiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o godz. 6:30.
- Serdeczne podziękowania składamy dla wszystkich, którzy przyczynili się do jak najlepszego przeżycia Triduum Paschalnego. Dziękujemy Pani i Panom za przygotowanie Ciemnicy i Grobu Bożego oraz dekorację kościoła, Liturgicznej Służbie Ołtarza, chórowi parafialnemu, zespołowi „Pokolenia”, kantorom wykonującym Mękę Pańską, osobom i grupom prowadzącym czuwanie w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę, druhom i druhnom Straży Pożarnej za wartę przy Grobie Pańskim, siostrom zakonnym, Dziewczęcej Służbie Maryjnej, Panu Organiście, Panu Kościelnemu i osobom sprzątającym kościół. Za włożony trud niech Zmartwychwstały Pan wynagrodzi Wam obficie swoimi łaskami.
- Orkiestra Dęta OPS Żurowa wspólnie z Gminą Szerzyny zapraszają na koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II w 19 rocznicę jego śmierci, we wtorek 2 kwietnia o godz. 20:00 w kościele parafialnym w Ołpinach. Wstęp jest bezpłatny.
- Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. W świątecznym i powiększonym wydaniu „Gościa Niedzielnego” znajduje się blok artykułów o zmartwychwstaniu Chrystusa oraz inne ciekawe reportaże i wywiady. Zachęcamy także do zapoznania się ze stanowiskiem Konferencji Episkopatu Polski o odpowiedzialnym podejściu do wyborów samorządowych w Polsce, które jest wywieszone w gablocie i opublikowane na stronie internetowej naszej parafii.
Stanowisko Rady KEP ds. Społecznych przed wyborami samorządowymi w Polsce
Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski podczas marcowego posiedzenia podjęła problemy, które z całą ostrością ujawniły się po ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce.
W tym kontekście, w trudnym momencie dziejowym i w czasie trwającej „Nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego”, Rada zaapelowała o dalsze modlitwy w intencji Ojczyzny oraz o odpowiedzialne podejście do wyborów samorządowych.
Rada ds. Społecznych przypomina zasady, którymi powinien kierować się człowiek wierzący i odsyła do treści „Vademecum wyborczego katolika”, które mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji wyborczych. Są bowiem takie zasady, które stanowią fundament godziwego życia społecznego.
VADEMECUM WYBORCZE KATOLIKA
- Uczestnictwo w wyborach
Zaangażowanie i udział w wyborach stanowią dostępny dla każdego obywatela sposób realizacji „prawa i obowiązku” uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym. Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego”.
- Znaczenie dobra wspólnego
Dobro wspólne stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość. Realizacja tak rozumianego dobra wspólnego może być zapewniona jedynie wtedy, gdy polityka oparta jest o „poprawną koncepcję osoby ludzkiej”. Obowiązek wyborczy wymaga zatem odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego.
- Wartości nienegocjowalne
W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy. W konsekwencji katolicy:
a) opowiadają się bezwarunkowo po stronie prawa do życia od poczęcia do naturalnego kresu, które to prawo „stanowi fundament współżycia między ludźmi oraz istnienia wspólnoty politycznej”;
b) z równą determinacją zabiegają o ochronę praw rodziny, opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci. Uważają zatem za niedopuszczalne zrównanie z rodziną innych form współżycia;
c) stoją na straży zagwarantowania prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci;
d) bronią wolności sumienia i wolności religijnej, stanowiącej „serce praw człowieka”;
e) sprzeciwiają się budowaniu świata „tak, jakby Boga nie było”;
f) są zaangażowani na rzecz wewnętrznego i zewnętrznego pokoju, będącego podstawowym warunkiem realizacji dobra wspólnego;
g) troszczą się o etyczny kształt procesów gospodarczych, sprzeciwiając się „ekonomii, która zabija”.
Kwestie te stanowią zbiór zasad, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji wyborczych. „Właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności”.
- Uznanie demokratycznych wyborów
O ile obowiązkiem katolika jest udział w głosowaniu i oddanie głosu zgodnie z własnym sumieniem, o tyle w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru – nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego – należy uszanować jego wynik. W sytuacji, gdyby „sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu”. Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych.
- Modlitwa za Ojczyznę
Mając na uwadze rangę demokratycznych wyborów w budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przypomniane zasady, prosimy wszystkich o podjęcie modlitwy w intencji naszej Ojczyzny.
bp Marian Florczyk
Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych
Warszawa, dnia 22 marca 2024 r.