11 Niedziela Zwykła
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiaj obchodzimy diecezjalne Święto Rodziny. W Dąbrówce Tuchowskiej uroczystość odpustowa ku czci św. Brata Alberta Chmielowskiego. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach do Najśw. Serca Jezusa codziennie po Mszy św. o godz. 18:00.
  2. W poniedziałek egzamin przed bierzmowaniem uczniów klas VII ze wszystkich szkół naszej parafii od godz. 17.45 w sali „Kubusiów”. Prosimy o obecność rodziców.
  3. We wtorek, środę i czwartek Triduum przed bierzmowaniem uczniów klas VIII. Zapraszamy także rodziców.
  4. Zbiórka ministrantów i lektorów w czwartek po Mszy św. wieczornej.
  5. W czwartek zakończenie roku katechetycznego dla tuchowskich przedszkolaków ze wszystkich Przedszkoli na Mszy św. o godz. 16:30.
  6. Także w czwartek Akcja Katolicka wyjeżdża na Mszę św. o 18:00 w intencji Ojczyzny do kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie. Wyjazd spod naszego kościoła o godz. 17:15.
  7. W piątek zakończenie roku szkolnego dla wszystkich Szkół. Msze Święte:
    – o godz. 8:00 – dla Liceum Ogólnokształcącego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie,
    – o godz. 9:45 – dla uczniów klas od I do IV Szkoły Podstawowej w Tuchowie.
    Dzieci z klas od V do VIII mają Mszę św. w Klasztorze o godz. 8:00.
  8. Spowiedź dla dzieci, młodzieży i rodziców przed zakończeniem roku szkolnego, bierzmowaniem i wizytacją w czwartek od godz. 17:00. Zadbajmy, aby wakacji nie rozpoczynać bez łaski Bożej.
  9. Wszystkim dzieciom i młodzieży z racji rozpoczynających się za kilka dni wakacji życzymy dobrego wypoczynku oraz mądrego i roztropnego wykorzystywania czasu. Nie zapominajmy o potrzebach duszy – niedzielnych Mszach św., pierwszych piątkach i codziennej modlitwie. Nie zapomnijmy też zabrać na wakacje różańca.
  10. W piątek i niedzielę odbędzie się zapowiadana wcześniej wizytacja kanoniczna naszej parafii przez Ks. Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża. Porządek wizytacji – PROGRAM.
  11. Spotkanie kandydatów na ministrantów w sobotę o godz. 9:00. Natomiast podczas Mszy św. wieczornej odbędzie się ustanowienie ich aspirantami.
  12. Koncert charytatywny pt. „Muzyka lat 90-tych” w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Tuchowie, dzisiaj (niedziela) o godz. 19:00 w tuchowskim amfiteatrze. Dochód będzie przeznaczony na wykończenie domu „Nadziei”.
  13. Zachęcamy do czytania Pisma Świętego, portali katolickich, „Gościa Niedzielnego” i „Promyczka Dobra” dla dzieci. W „Gościu Niedzielnym” zapowiedź Marszu dla Życia i Rodziny w kilkunastu miastach Polski. Jest także „Gość Historia”.
  14. W poniedziałek będzie pogrzeb śp. Józefa Brzegowskiego z Dąbrówki Tuchowskiej, Nadzwyczajnego Szafarza Komunii św. w naszej parafii. Msza św. w kaplicy na cmentarzu o godz. 14:00. Natomiast we wtorek o 15:30 pogrzeb śp. Jacka Króla. Polećmy Ich Bożemu miłosierdziu.

PROGRAM WIZYTACJI KANONICZNEJ KS. BISKUPA ANDRZEJA JEŻA

Piątek, 21.06.2024

14:15 – Spotkanie w Ratuszu z Panią Burmistrz i Radą Miejską
15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia i błogosławieństwo dzieci przed wakacjami w kaplicy w Mesznej Opackiej
16:00 – Msza św. na (także z okazji zakończenia roku szkolnego) w kaplicy w Dąbrówce Tuchowskiej
17:15 – Spotkanie u Sióstr Służebniczek Dębickich na ul. Zielonej
18:00 – Oficjalne powitanie Ks. Biskupa przed kościołem i Msza św. na rozpoczęcie wizytacji
Po Mszy św. – Spotkanie z Różami Żywego Różańca, grupą modlitewną Pana Jezusa Ukrzyżowanego, Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii św., zespołem „Pokolenia”, grupą św. Rity, męskim chórem parafialnym, Caritas, Akcją Katolicką oraz pracownikami parafii

Niedziela, 23.06.2024

6:30 – Msza św.
8:30 – Msza św.
10:00 – Msza św.
11:30 – Msza św., a po Niej spotkanie z rodzicami i dziećmi
14:00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży kl. VIII
          – Wizytacja kancelarii parafialnej
15.40 – Spotkanie z Liturgiczną Służbą Ołtarza, Dziewczęcą Służbą Maryjną, Grupą Młodzieżową
16:20 – Spotkanie z rodziną wielodzietną
16:45 – Spotkanie z osobą chorą
17:15 – Spotkanie z Radą Parafialną
18:00 – Msza św. na zakończenie wizytacji


Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa. Lekcja religii w szkołach publicznych ma miejsce w 23 krajach Europy i jej obecność jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. W Polsce lekcja religii, wyrzucona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej, powróciła do szkół publicznych w 1990 roku, kiedy rozpoczęły się procesy demokratyzacji życia w naszej Ojczyźnie.

Wyrażamy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszących się do organizacji lekcji religii w szkole.  Apelujemy o uwzględnienie woli rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii. W skali całego naszego kraju jest to prawie osiemdziesiąt procent rodziców. Oni mają prawo do lekcji religii na terenie szkoły publicznej, gdyż wynika to z podstawowych praw i wolności człowieka, zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konkordacie między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską.

Przypominamy, że wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi. W rozmowach podejmowanych z Ministerstwem Edukacji Narodowej konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia wymaganego przez prawo. Porozumienie zakłada zawsze zgodę na wspólnie wypracowane stanowisko.

Zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania.

Należy zauważyć, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów, kształtują postawy oparte na sprawiedliwości i solidarności społecznej, wskazują na wielką godność każdego człowieka, konieczność niesienia pomocy potrzebującym i dbanie o dobro wspólne. Wychowują do troski o stworzony świat i jego piękno. Lekcja religii wspiera rodzinę i szkołę w różnych kryzysach psychicznych doświadczanych przez uczniów, jest dla nich pomocą w przeciwdziałaniu przemocy, agresji i profilaktyce uzależnień.

Lekcja religii ma też bardzo ważne znaczenie kulturowe. Przekaz wiedzy na temat chrześcijaństwa jest konieczny do rozumienia europejskiej i polskiej kultury a także kultury wielu krajów na wszystkich kontynentach. Świadectwo ponad 1050-letniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce pokazuje, jak wiara kształtowała nasze dzieje i pozwalała narodowi przetrwać najtragiczniejsze wydarzenia historii. Trzeba mówić o zbudowanych na wierze wielkich dziełach naszych rodaków, wieszczów i bohaterów, uczonych i świętych, ludzi nauki, kultury i sztuki.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom religii za ich ofiarną i pełną poświęcenia pracę w szkole. Drodzy nauczyciele religii, chcemy Wam powiedzieć, że jesteśmy z Wami! Podzielamy Wasze troski i obawy. Nie zapominamy o Was w rozmowach z władzami państwowymi. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło lekcji religii w szkole. Dziękujemy władzom oświatowym i dyrekcjom szkół, duszpasterzom, rodzicom i wszystkim, którzy podejmują odpowiedzialnie trud wychowania młodego pokolenia.

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 398. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Warszawa, 12 czerwca 2024 roku